نسخه قابل چاپ

کد خبر:

402501

تاریخ مخابره:

1397/06/14

اندازه متن

واکنش شدید یهودیان به سخنان جنجالی یک خاخام یهودی در مورد مسلمانان

حوزه/یک خاخام یهودی که در نامه ای سرگشاده گفته بود«اسلام جایی در اروپا و به ویژه بریتانیا ندارد» و از ممنوعیت «برقع» حمایت کرده بود، به شدت توسط شخصیت های مذهبی یهودی در انگلستان محکوم شد.

400-225_333855.jpg

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری «حوزه» به نقل از thejc، یک خاخام یهودی که گفته بود «اسلام جایی در اروپا و به ویژه در بریتانیا ندارد»، به شدت مورد محکومیت شخصیت ها و رهبران یهودی در انگلستان دیگر قرار گرفت.

مناهم  لستر، خاخام یهودی با ارسال نامه ای به یک خبرگزاری یهودی ضمن حمایت از ممنوعیت برقع و حجاب اسلامی در کشورهای اروپایی، و به سخره گرفتن «مسلمانان در غرب»،  گفته بود: «من در میان کسانی هستم که معتقدند اسلام هیچ جایگاهی در اروپا و قطعا در بریتانیا ندارد.»

وی در ادامه گفت: برقع و حجاب نشان دهنده اعمال نفوذ مسلمان بر محیط اطراف است.

در این میان رهبران یهودی این خاخام را که یک نماینده  سابق کنیسه جنوب لندن می باشد محکوم کردند.

ادی فریدمن، مدیر اجرای شورای یهودیان برای برابری نژادی ضمن محکوم کردن سخنان این خاخام یهودی گفت: حرف های او به حدی غیرقابل تحمل بودندکه من تصور کردم که یک انسان واقعی این حرف ها را نزده است.

وی  افزود: فکر کردن زیادی نمی خواهد که به این نتیجه برسیم اگر همین حرف ها را راجع به یک یهودی بزنند ما چه موضعی می گیریم!

لورا جنر کلاسنر، از رهبران ارشد یهودیت اصلاحات گفت: به عنوان یک رهبر یهودی در بریتانیا می گویم که با محتویات این نامه شدت مخالف هستم و به شدت بر سرنوشت ایجاد دوستی میان یهودیان و مسلمانان باور دارم.

وی افزود: ما  باید هشیار باشیم. این طرز رفتارها نسبت به اسلام و مسلمانان تاثیر مشابه بر روی یهودیان خواهد گذاشت و اصلا خوب نیست.

دیوید میسون، از رهبران یهودی کنیسه موسول هیل نیز این نظرات را محکوم کرده و  گفت: به شخصه معتقدم اینکه شخصیت و هویت یهودی مان را بسازیم کافی نیست بلکه این مسئولیت ماست که از هویت دیگران حمایت کنیم.