نسخه قابل چاپ

کد خبر:

401663

تاریخ مخابره:

1397/04/28

اندازه متن

استقبال مدارس خصوصی برلین از معلمان محجبه

مسؤولان گروه کاری «آزادی مدارس برلین» در آلمان اعلام کردند: درهای مدارس خصوصی این شهر برای معلمان محجبه باز است.

400-1_331803.jpg

به گزارش خبرگزاری رسا، پس از آنکه سال گذشته مدرسه کاتولیک کانیزیوس در برلین یک معلم محجبه را استخدام کرد و این اقدام با واکنش‌های مختلفی در آلمان مواجه شد. اکنون مسئولان گروه کاری «آزادی مدارس برلین» با دفاع از این تصمیم، می‌گویند که درهای مدارس خصوصی برلین برای معلمان محجبه باز است.

رایزنی فرهنگی ایران در آلمان به نقل از سایت اسلامیک اعلام کرد: گروه کاری «آزادی مدارس برلین» از استخدام یک معلم مسلمان محجبه در کالج کاتولیک کانیزیوس دفاع کرده است. آندریاس واگنر، سخنگوی این گروه علیه کسانی که درخواست‌ کار معلمان را به دلیل ظاهر آنها رد می‌کنند، موضع گرفت. به گفته او معیار انتخاب معلمان باید «نگرش واقعی آنها نسبت به حرفه خود» باشد.

با این وجود، تصمیم دبیرستان کاتولیک در سال گذشته،  با بازخوردهای متفاوتی در سراسر کشور آلمان مواجه شد. براساس قوانین برلین، آموزگاران در مدارس عمومی از پوشیدن لباس‌های مذهبی منع شده‌اند. واگنر تأکید کرد که این قوانین شامل مدارس خصوصی نمی‌شود. با این حال، براساس گفته‌های او، تصمیم کالج کانیزیوس تا به حال استثنا بوده است. براساس آمارها تنها یک‌دهم دانش‌آموزان در پایتخت آلمان در مدارس خصوصی درس می‌خوانند.

واگنر در این ارتباط گفت:«چگونه مسئولان یک مدرسه با مسائل مذهبی درگیر هستند، در حالیکه باید به مفهوم آموزش بپردازند. علاوه بر این، پوشیدن روسری در مدارس به جای نماد حمایت از تروریسم، می‌تواند نشان‌دهنده بالا رفتن قدرت تحمل افراد در یک جامعه باشد.»

 وبیاس زیمرمن، مدیر مدرسه کاتولیک کانیزیوس نیز استخدام معلمان محجبه مسلمان را از جمله وظایفی دانست که مسیحیان در قبال جامعه خود باید انجام دهند. پدر زیمرمن بحث ممنوعیت حجاب برای ادغام مهاجران را «احمقانه» توصیف کرد. او گفت:«اگر کسی برای مصاحبه کاری روبروی من با اعتماد به نفس و آزاد بنشیند و این احساس را به من بدهد که به دلیل پوشیدن روسری احساس سرخوردگی ندارد، من او را باور خواهم کرد.»