نسخه قابل چاپ

کد خبر:

398942

تاریخ مخابره:

1397/01/18

اندازه متن

صاحب کافی شاپ اسلامی در منچستر روز «مهربانی» برپا کرد

«علی منظور»صاحب کافی شاپی با عنوان «غذای برکت» در شهر منچستر انگلستان، در پاسخ به حملات اسلام ستیزانه علیه اعضای جامعه اسلامی روزی را به عنوان «روز مهربانی» برگزار کرده و با برپایی ضیافتی از میهمانان با چای و بیسکوییت و گفتمان پذیرایی کرد.

IMG08165938400_325976.jpg

یک کافه دار مسلمان و صاحب یک کافی شاپ با عنوان «غذای برکت» در منچستر انگلستان در پاسخ به حملات اسلام هراسانه علیه جامعه مسلمانان، در مغازه خود «روز مهربانی» برگزار کرد.

«منظور علی» این تاجر مسلمان 44 ساله گفت: ما اینجا بوده و از تمام میهمانان با چای، کیک و بیسکوییت پذیرایی کردیم. مردم می توانستند آزادانه در این ضیافت شرکت کنند و با هم به گفتگو بپردازیم و همدیگر را بیشتر و بهتر بشناسیم. هدف ما از این اقدام ترویج پیام عشق ودوستی است.

گفتنی است یک گروه اسلام ستیز در بریتانیا، به صورت ناشناس در 9 ام ماه مارس امسال با انتشار نامه ها و ارسال آن ها به برخی شهروندان انگلیسی و همچنین با انجام تبلیغات در شبکه های اجتماعی گفته بودندکه قصد دارند دیروز یعنی 3 آوریل، روز مجازات یک مسلمان راه اندازی کنند که این حادثه سبب نگرانی و تشویش زیادی در میان مردم به ویژه جامعه مسلمانان شده بود.

علی بر این باور است که بهترین راه برای مبارزه با نفرت و تعصب در جامعه، صلح و دوستی است. وی می گوید: تنفربرانگیز است که برخی سعی دارند بدبینی و نفرت را در جامعه ترویج دهند. حتی اگر شوخی هم کرده باشند این کار باعث تحریک جامعه می شود. کسانی که پشت این اقدام مجرمانه هستند آتش خشونت را روشن کرده اندو عده ای نیز به آن هیزم می ریزند. ما می خواهیم یک روز را برای «تبعید نفرت» تعیین کنیم.

این کافه دار مسلمان هرچند می خواهد در فعالیت های صلح طلبانه مشارکت داشته باشد ولی بر این باور است که تقسیم بندی جامعه بر اساس دین و مذهب کار غلطی بوده و می گوید: من نمیخواهم تنها به عنوان یک مسلمان شناخته شوم. من هم همانند دیگر اعضای این جامعه یک همسایه، دوست، عضوی از یک خانواده  و همکار هستند.

براساس آمارهای سال 2011، نزدیک به 80 هزار مسلمان در منچستر انگلستان زندگی می کنند که این تعداد تقریبا 16% جمعیت مسلمانان این منطقه از انگلستان را تشکیل می دهند.