نسخه قابل چاپ

کد خبر:

395691

تاریخ مخابره:

1396/09/14

اندازه متن

آیت‌الله‌العظمی مکارم در دیدار مفتی سوریه:

نتیجه وحدت را در سوریه و عراق دیدیم/ پیروزی در سوریه بدون نصرت الهی ممکن نبود.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی گفتند: وحدت بین شیعه و سنی را در مسائل عراق و سوریه تجربه کردیم و این مسئله بود که موجب پیروزی شد، حال چرا دست از وحدت برداریم؟!

400-IMG16490442_318624.JPG

به گزارش خبرگزاری «حوزه»، حضرت آیت الله مکارم شیرازی پیش از ظهر امروز در دیدار با شیخ احمد بدرالدین حسون، مفتی کشور سوریه گفتند: وحدت بین شیعه و سنی را در مسائل عراق و سوریه تجربه کردیم و این مسئله بود که موجب پیروزی شد حال چرا دست از وحدت برداریم؟!
ایشان افزودند: هرکسی بخواهد چیزی را که یکبار آزموده شده و نتیجه داده دوباره تجربه کند پشیمان می‌شود.
معظم له یادآور شدند: ما شمار را به خطر موضع گیری های خوبتان بسیاردوست داریم و از صبر و پایداری شما می کنیم.
آیت الله مکارم اظهارداشتند: هر دیدار من با شما بهتر از قبل بوده است. شما ذخیره اسلام هستید و بر ما لازم است برای شما دعا کنیم و و پیروزی شما ان شاءالله بیشتر از این خواهد بود.
* پیروزی در سوریه با نصرت الهی محقق شد
ایشان ادامه دادند: گاهی با خود فکر میکنم چگونه دشمنان با این همه تجهیزات در سوریه شکست خوردند؟ و میگویم این کار نمیشد مگر با نصرت الهی.
در ابتدای این دیدار شیخ احمد حسون مفتی سوریه در سخنانی گفت: ما سال گذشته در آستانه پیروزی بودیم و امروز درب های نصرت و پیروزی گشوده شده است و پاکسازی منطقه باقی مانده است و امیدواریم به زودی فلسطین را از یهودیت و مکه را از وهابیت پاکسازی کنیم.
وی افزود: فلسطین قطب نمای ما است که خداوند به آن وعده داده است.
شیخ حسون ادامه داد: حادثه تروریستی که در سینای مصر رخ داد معرکه بین نفاق و ایمان بود نه شیعه و سنی.
وی تصریح کرد: در برخی کشور های عربی از من درباره مذهبم پرسیده شد گفتم من در عقائدم مسلمان هستم؛ قدوه ام سنی و ولایتم شیعی است؛ این یک میلیارد و نیم مسلمان هم باید به سنت اقتدا کند و در ولایت شیعه باشند.
* مسلمانی که ولایت اهل بیت را نداشته باشد مسلمان نیست
مفتی سوریه گفت: مسلمانی که ولایت اهل بیت را نداشته باشد مسلمان نیست ومسلمانی هم که سنت پیامبر را نداشته باشد مسلمان نیست. و امیدوارم این مسئله به نسل جدید آموزش داده شود.
شیخ حسون افزود: قم که به تعبیر من مدینة العمائم است باید این فکر را در عالم ترویج کند و اگر قم اینگونه نبود نمیتوانست بر شاه پیروز شود. امیدوارم الازهر هم دوباره به مجموعه ای عالمی تبدیل شود و مجموعه ای خاص نباشد.
وی یادآور شد: آنها توقع داشتند که دمشق سقوط کند و بیش از ۱۰۰ کشور در فرانسه جمع شدند تا با خرید تسلیحات سوریه را نابود کنند. اما برادران ما از ایران آمدند و وروی هم تحرکات خود را آغاز کرد و سرباز روسی در کنار شیعه و سنی می جنگید.
حسون همچنین با اشاره به شهادت فرزند خود گفت:‌ بعد از اینکه قاتلان فرزندم را گرفتند معلوم شد از ترکیه و قطر با آن ها تماس گرفته شده و گفته شده یا مفتی سوریه یا فرزندش را بکشید. من آنها را بخشیدم ولی دادگاه آنها را نگاه داشت چون جنایات دیگری کرده بودند.
* ایران همه را به وحدت دعوت میکند
وی یادآور شد: ایران همه را به وحدت دعوت میکند و فرقی ندارد شیعه، سنی، صوفی یا اشعری باشند فقط وهابی نباشند.
مفتی سوریه تصریح کرد: من برای سه چیز آمده ام؛ دعا، تبرک و ارشاد. اینکه من در حضور شما صحبتت میکنم مثل ماجرای یکی از ائمه اربعه است که در حضور امام صادق(ع) حرف می‌زد و میگفت اگر درست گفتم برایم دعا کنید و اگر خطا بود تصحیح کنید.
وی گفت: این بحران یک امتحان بود و الان برخی افراد که به قطر  و سعودی رفتند به من میگویند به بشار اسد بگو ما میخواهیم برگردیم.