نسخه قابل چاپ

کد خبر:

395006

تاریخ مخابره:

1396/08/11

اندازه متن

گزارش خبرنگار اعزامی به لبنان، رئیس مرکز بین‌الملل حوزه:

دبیرخانه فرهنگ‌سازی مقاومت تشکیل شود/ در مفهوم مقاومت رویکردی جامع اتخاذ کنیم

حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی کوهساری گفت: ظرفیت‌های مقاومت بسیار گسترده است و می‌تواند بازیگران فراوانی در زمینه‌های علمی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، رسانه‌ای و حتی ورزشی داشته باشد.

400IMG17253296_-_Copy_(3)_317033.JPG

به گزارش خبرنگار اعزامی «حوزه» به اجلاس بین المللی علمای مقاومت در بیروت، حجت الاسلام والمسلمین سید مفید حسینی کوهساری رئیس مرکز ارتباطات و بین الملل حوزه های علمیه در کمیته «تخصصی فرهنگ مقاومت و آزادسازی فلسطین» در این اجلاس گفت: علمای جهان اسلام و اندیشمندان جبهه مقاومت فراتر از حضور در این کنفرانس مسئولیت فرهنگ سازی در جامعه اسلامی را با شاخص مقاومت و ایثار برعهده دارند.
وی گفت: فرهنگ سازی مقاومت علیه اسرائیل در دنیای اسلام نیازمند سه امر مهم است اول لازم است به معنای دقیق کلمه به فرهنگ سازی برسیم. فرهنگ سازی مرحله ای پس از جریان سازی و گفتمان سازی است.
رئیس مرکز ارتباطات و بین الملل حوزه های علمیه افزود: یک تفکر بعد از آنکه در میان نخبگان مقبول بیفتد و مورد حمایت قرار بگیرد به گفتمان تبدیل شده است و آنگاه که به توده های مردم برسد به جریان مبدل میشود. از این رو برای فرهنگ سازی باید تفکر مقاومت را به میان نخبگان و نیز توده ها رسانده و راه های تثبیت  و نهادینه کردن آن را که شرط لازم فرهنگ است طی کرد.
حجت الاسلام والمسلمین حسینی کوهساری ادامه داد: در این خصوصو نخبگان اعم از نخبگان دینی و غیر دینی هستند که نقش ویژه ای را می توانند ایفا کنند و از همه ظرفیت نخبگانی دنیای اسلام باید بهره برد.
* در مفهوم مقاومت رویکردی جامع اتخاذ کنیم
وی دومین لازمه فرهنگ سازی مقاومت علیه اسرائیل را مربوط به مفهوم مقاومت دانست و گفت: لازم است در مفهوم مقاومت رویکردی جامع اتخاذ کنیم و از انواع مقاومت اعم از مقاومت های علمی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، رسانه ای و حتی ورزشی استفاده کنیم. به عنوان نمونه اگر ورزشکاری در میدان مسابقه در مواجهه با ورزشکار اسرائیلی صحنه را ترک میکند او هم اهل جبهه مقاومت است.
رئیس مرکز ارتباطات و بین الملل حوزه های علمیه خاطرنشان کرد: اگر به دنبال فرهنگ سازی مقاومت هستیم باید توجه داشته باشیم که ظرفیت های مقاومت ظرفیت بسیار گسترده ای است و بازیگران فراوانی می تواند داشته باشد.
* اسرائیل جزئی از نظام سلطه غرب و استعمار آمریکایی است
کوهساری سومین لازمه برای فرهنگ سازی مقاومت علیه اسرائیل را تشریح کرد و گفت: نکته سوم آن است که در مقابله و مبارزه با اسرائیل باید بدانیم که اسرائیل جزئی از نظام سلطه غرب و استعمار آمریکایی است و لذا شکل گیری مقاومت علیه اسرائیل میتواند در نگاهی عام تر در مواجهه با نظام سلطه غرب تعریف شود؛ به عنوان مثال اگر فیلسوفی در دنیای اسلام فلسفه غرب را نقد می کند او را هم میتوان جزئی از جبهه مقاومت علیه اسرائیل دانست.
* دبیرخانه فرهنگ‌سازی مقاومت تشکیل شود
وی گفت: با توجه به این سه مقدمه، فرهنگ سازی مقوله ای بسیار مهم و کلیدی است که نیازمند شکل گیری دبیرخانه ای متشکل از نخبگان و علمای دنیای اسلام است که به شکل مستمر و مجدّانه ابعاد این موضوع را بررسی کنند و برای بهره گیری از همه ظرفیت های ممکن دنیای اسلام علیه اسرائیل برنامه ریزی نمایند.