نسخه قابل چاپ

کد خبر:

392471

تاریخ مخابره:

1396/04/11

اندازه متن

گرامیداشت سالگرد ورود اسلام به بوسنی

مردم بوسنی‌و‌هرزگوين به مناسبت پانصد‌و‌هفتمين سال ورود دين اسلام به اين كشور جشن بزرگي برپا کردند.

400-546882_656_312570.png

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) به نقل از پایگاه خبری worldbulletin.net، این جشنواره كه «آیواتویتسا» نام دارد، هرساله در كشور بوسنی برگزار می‌شود و شامل برنامه‌های متنوعی از جمله یادواره «آیواز دده»، یكی از عارفان و صوفیان صاحب نام قرن ۱۵ میلادی است. 
این عارف مسلمان در زمانی كه خشكسالی بی‌سابقه‌ای در منطقه آیواتویتسا(یكی از نواحی شهر دانی واقوف) اتفاق می‌افتد، به مدت ۴۰ روز، پس از اقامه نماز صبح، برای برطرف‌شدن خشكسالی دعا می‌خواند، سرانجام در چهلمین روز دعای ایشان اجابت شده و آب از صخره‌ای كه شكاف برداشته بود، جاری می‌شود. 
در جریان جشنواره آیواتویتسا سواركارانی از شهرهای مختلف بوسنی خود را به روستای پروساتس(محل زندگی آیواز دده) رسانده و در حركتی نمادین مسیری را كه آیواز دده برای رساندن آب به روستا پیموده، طی می‌كنند.
سواركارانی كه نماینده بوسنی هستند، جلوتر از سواركاران دیگر حركت می‌كنند و حدود ۳۰۰ اسب‌سوار دره آیواتویتسا را می‌پیمایند. 
جشنواره آیواز دده، جشنواره‌ای اسلامی است كه از زمان حضور عثمانی‌ها در بالكان( به جز سال‌های ۱۹۴۷ و ۱۹۹۰) برگزار شده و آیینی مقدس به شمار می‌آید. 
آیواز دده از پیروان طریقت بكتاشیه بود كه به عقیده بسیاری از بوسنیایی‌ها پیش از پیروزی عثمانی از منطقه ای در غرب تركیه امروزی به روستای پروساتس(در بوسنی) مهاجرت كرده و با ورود وی به این كشور دین اسلام نیز به بوسنی وارد شده است.
میراث آیواز دده بخش مهمی از روابط بوسنی و تركیه و آیواتویتسا یکی از بزرگ‌ترین مکان‌های زیارتی مسلمانان در اروپا و یکی از قدیمی‌ترین محله‌ها در بوسنی وهرزگوین محسوب می‌شود.
هرساله جمعیتی بالغ بر صد هزار نفر از مردم مسلمان بوسنی و كشورهای اطراف در این مراسم شركت كرده و با پای پیاده مسافتی حدود هشت كیلومتر را طی می‌كنند تا ارادتشان را به آیواز دده نشان دهند.