نسخه قابل چاپ

کد خبر:

370611

تاریخ مخابره:

1394/10/06

اندازه متن

با برگزاری تظاهراتی گسترده؛

شیعیان نیجریه خواستار آزادی شیخ زکزاکی شدند

هزاران نفر از مردم نیجریه با برگزاری تظاهرات آرام در کانو، سوکوتو و کاستینا خواهان آزادی علامه شیخ ابراهیم زکزاکی رهبر جنبش شیعیان این کشور شدند.

21_277339.jpg

به گزارش خبرگزاری اهل بیت(ع) ـ ابنا ـ هزاران نفر از مردم نیجریه دراعتراض به حوادث اخیر در شهر زاریا که با کشتار صد‌ها نفر از مسلمانان و دستگیر شیخ زکزاکی از روحانیون برجسته نیجریه همراه بود، در شهرهای مختلف این کشور آفریقایی تظاهرات کردند.

مردم شهر کانو به مناسبت سالروز میلاد پیامبر اکرم(ص)، در تظاهراتی حمله ارتش نیجریه به مسلمانان در شهر زاریا را محکوم کردند.

دراین مراسم که روز پنجشنبه برگزار شد، عبدالحمید بلو ازفعالان برگزار کننده این تجمع با قرائت بیانیه‌ای کشتار مسلمانان در شهر زاریا و دستگیری شیخ زکزاکی را محکوم کرد.

وی گفت عدالت باید دراین باره آنگونه که لازم است، اجرا شود.

همچنین مردم نیجریه در دو ایالت سوکوتو و کاستینا که در شمال این کشور واقع شده است با برگزاری تظاهراتی خواستار آزادی شیخ زکزاکی و دیگر دستگیر شدگان در حادثه زاریا شدند.

ارتش نیجریه دوهفته پیش به یک حسینیه در شهر زاریا حمله کرد که در پی این حمله و بر اساس گزارش‌های متعدد نهادهای طرفدار حقوق بشر، صد‌ها نفر در این یورش شهید شدند. شیخ زکزاکی و ده‌ها تن دیگر نیز دستگیر شدند.

ارتش نیجریه مدعی است سرکوب شدگان قصد ترور فرمانده ارتش نیجریه را چند روز قبل ازاین حادثه را داشته‌اند. جنبش اسلامی نیجریه ادعای ارتش این کشور را بی‌اساس دانسته است.

دولت نیجریه تحقیقاتی را درباره این کشتار آغاز کرده است.