نسخه قابل چاپ

کد خبر:

366482

تاریخ مخابره:

1394/06/30

اندازه متن

بروشور معرفی حوزه های علمیه

کتابچه یاد شده جهت آشنایی مخاطبان و میهمانان خارجی با حوزه های علمیه ایران با تمرکز بر حوزه علمیه قم و معرفی مراکز حوزوی و وابسته به حوزه در سه زبان فارسی،عربی و لاتین تنظیم و تدوین شده است.

jeld_boroshur_270133.jpg

حوزه های علمیه مرکزآموزش علوم اسلامی است که با الهام از آیات قرآن و سخنان پیامبر اکرمصلی الله علیه و آله و امامان اهل بیتعلیهم السلام به تربیت علماء اسلامی و مبلغان دینی می پردازد.

علماء و فارغ التحصیلان حوزه ها متولی هدایت و دعوت جوامع بشری به سوی خداوند و معارف اسلامی می باشند. حوزه های علمیه نزد شیعیان نهادی مستقل از دولت است و همواره در طول تاریخ استقلال خود را حفظ نموده است.

شکل گیری حوزه های علمیه به عصر پیامبراکرمصلی الله علیه و آله و امامان معصومعلیهم السلام: برمی گرددکلاس های دروس دینی در محضر پیامبرصلی الله علیه و آله و امامان اهل بیتعلیهم السلام به ویژه حلقه‌های ‌تدریس و فراگیری علم 4000 شاگرد از محضر امام صادقعلیه السلام هسته‌های اولیه تشکیل حوزه علمیه می باشدو با هجرت عالمان و اصحاب ائمه اطهارعلیهم السلام، به شهرهای مختلف جهان اسلام و تشکیل کرسی های درس و مدارس دینی نخستین حوزه های علمیه شکل می گیرد. سپس به تدریج از قرن سوم هجری حوزه های مهمی مانند حوزه علمیه نجف، قم، بغداد، ری، شام و... به‌تدریج تاسیس شد. برخی از علمای بزرگ  در شکل گیری حوزه های علمیه نقش موثرتری داشتند.

کتابچه یاد شده جهت آشنایی مخاطبان و میهمانان خارجی با حوزه های علمیه ایران با تمرکز بر حوزه علمیه قم و معرفی مراکز حوزوی و وابسته به حوزه در سه زبان فارسی،عربی و لاتین تنظیم و تدوین شده است.

نسخه فارسی و عربی این کتابچه چاپ شده است و نسخه زبان انگلیسی آن به زودی منتشر و در دسترس علاقه مندان قرار می گیرد.

  • همچنین به زودی کتاب مفصلی با همین موضوع به چاپ خواهد رسید.

موسسات و مراکز بین المللی(حوزوی و غیر حوزوی) جهت تهیه کتابچه معرفی حوزه های علمیه می توانند با ارسال نامه درخواست به معاونت بین الملل حوزه های علمیه آن را بصورت رایگان دریافت نمایند. برای مشاهده فایل PDF نسخه عربی بروشور هم می توانید روی این لینک کلیک کنید.