نسخه قابل چاپ

کد خبر:

366333

تاریخ مخابره:

1394/07/07

اندازه متن

رسالت بین المللی حوزه های علمیه از نگاه آیات و روایات

آنچه در این مجموعه گرد آمده، جایگاه و اهمیت رسالت دینی روحانیت و حوزه‌های علمیه از نگاه آیات و روایات است.

jeld_resalat_ayat_o_revayat_269875.jpg

رسالت پیام‌آوران وحی در هر عصری، هدایت بشریت است. مخاطبان مورد نظر رسولان الهی به منطقه و جغرافیا‌ی خاصی محدود نیستند؛ بلکه موضوع رسالت، هدایت انسان است و تفاوت‌هایی مانند رنگ، زبان، نژاد و...در هدایت و محدوده آن دخیل نیست، بلکه دین، خود در گزاره‌های مختلفی این تفاوت‌ها را معرفی کرده و انسانیت و کمالات انسانی را ملاک برتری دانسته است:)إنّ أکرمکم عندالله أتقاکم).

در این میان، حوزه‌های علمیه به عنوان نهادی که تمام تلاش خویش را در فهم صحیح دین وتبلیغ آن به کار می‌گیرد تمام هویت خویش را در بیداری و هدایت بشر می‌داند. موفقیت حوزه‌های علمیه در رسیدن به این هدف، در گرو شناخت صحیح مناطق مختلف جهان وسلائق و دغدغه‌های فرهنگی هر منطقه و هم‌چنین دانستن و شناخت فرهنگ و زبان مخاطبان به عنوان اولین راه برای انتقال سخن دین و رساندن پیام الهی به آنهاست.

وقتی ابلاغ رسالت الهی ‌به منطقه و زمان خاصی محدود نیست باید به این مهم توجه کرد که زمینه‌ها وابزار رساندن این رسالت عظیم فراهم شود. دین مبین اسلام که جامع،کامل و جهانی است بیش از هر زمان دیگر نیاز بشر امروزی به شمار می‌آید.

پیامبر اکرمصلی الله علیه وآلهو اهل بیتعلیهم السلام، در طول تاریخ، این رسالت را به خوبی به نسل های بعدی منتقل کردند و پس از آن بزرگواران نیز وارثان حقیقی پیامبرانعلیهم السلام، سکان تبیین وترویج رسالت را به دست گرفتند.

علما واندیشمندان در مقاطع مختلف تاریخی در عرصه بین الملل، همواره با عزم راسخ معارف بلند الهی  را در سراسر گیتی ترویج نموده اند و از کیان اسلام واهل بیتعلیهم السلامدفاع نموداند.

حضور عالمان دینی و حوزه‌های علمیه برای تبلیغ دین و رساندن معارف اسلام ناب به تمام آحاد بشریت، رسالت و تکلیفی قطعی است که جز با تجهیز طلاب و فضلاء به توان‌مندی‌های تبلیغ بین‌المللی امکان‌پذیر نمی‌باشد.

آنچه در این مجموعه گرد آمده، جایگاه و اهمیت رسالت دینی روحانیت و حوزه‌های علمیه از نگاه آیات و روایات است. امیداست که این مجموعه به عنوان ‌‌سند جامع دینی در رویکرد بین‌المللی حوزه‌های علمیه مورد استفاده قرار گیرد.

مسئولان مدیریت حوزه‌ها و اساتید و نویسندگان روحانی می‌توانند با اقتباس از این کلمات نورانی، راه‌بردها، راه‌کارها و برنامه‌هایی را طراحی و اجرا‌  نمایند تا ثمره آن تربیت و آموزش ده ها هزار زبان‌دان فاضل و مبلغ توانمند در عرصه های بین المللی و جهانی باشد و از این رهگذر آموزه های اسلام ناب و اهل بیتعلیهم السلامبه تشنگان حقیقت و معنویت در سرتاسر گیتی برسد.

  • علاقه مندان می توانند این کتاب را از معاونت بین الملل حوزه های علمیه و یا انتشارات مرکز مدیریت حوزه تهیه نمایند.