نسخه قابل چاپ

کد خبر:

410247

تاریخ مخابره:

1398/09/06

اندازه متن

گزارشی از گردهمایی قرآنی مونستر آلمان

در اين گردهمایی بین‌المللی سه روزه که از ۱۷ تا ۱۹ آبان‌ماه برابر با هشتم تا دهم نوامبر ۲۰۱۹ برگزار شد، جمعی از برجسته‌ترین پژوهشگران قرآنی از کشورهای ایران، آلمان، آمریکا، جمهوری آذربایجان، ترکیه، مصر، قطر و ... حضور داشتند و درباره رویکرد مدرن و سنتی به تفسیر قرآن با یکدیگر به بحث و تبادل نظر پرداختند.

400-260-2_350700.jpg

این نشست دومین گردهمایی بین‌المللی قرآن‌پژوهان در دانشگاه مونستر بود که در راستای ایجاد پلت‌فرمی برای میزگرد «مطالعات قرآنی و گفت‌وگو درباره رویکرد مدرن و سنتی به قرآن» برگزار شد. یکی از سخنرانان برجسته این نشست سه روزه، "عزیز العظمه"، استاد تاریخ دانشگاه اروپای مرکزی در بوداپست مجارستان بود که درباره مسائل مربوط به بستر تاریخی قرآن به سخنرانی پرداخت.
"اولیور لِمن" از دانشگاه کنتاکی آمریکا از دیگر سخنرانان سرشناس این کنفرانس بود. همچنین در بخش دیگری از این کنفرانس، "مهمت پاچاسی" از دانشگاه ابن‌خلدون آنکارا نیز سخنرانی با عنوان «زمینه تاریخی در مقابل خوانش مدرن قرآن» ارائه کرد.
این نشست زیر نظر "مهند خورشیده"، مدیر مرکز الهیات اسلامی دانشگاه مونستر؛ برگزار شد. براساس خبری که بر روی سایت مرکز الهیات اسلامی دانشگاه مونستر قرار گرفته، قرار است نشست بعدی قرآن‌پژوهان در دانشگاه مونستر، پاییز سال آینده برگزار شود.
مسئولان مرکز الهیات اسلامی دانشگاه مونستر با برگزاری نشست‌های بین‌المللی، سعی دارند قرآن‌پژوهان سراسر جهان را گرد هم جمع کنند و همکاری میان آنها را گسترش دهند.