نسخه قابل چاپ

کد خبر:

374543

تاریخ مخابره:

1394/12/19

اندازه متن

چرا شورای همکاری خلیج فارس حزب الله را گروه تروریستی خواند؟

عبداللطیف بن راشد الزیانی دبیر کل شورای همکاری خلیج فارس مدعی شد که کشورهای عضو این شورا این تصمیم را به خاطر آن اتخاذ کردند که جنبش حزب الله به اقدامات خصمانه و تلاش برای جذب جوانان این کشورها جهت اجرای اقدامات تروریستی، قاچاق سلاح و مواد منفجره، فتنه انگیزی و تحریک به هرج و مرج و خشونت ادامه می دهد که همه اینها نقض آشکار حاکمیت، امنیت و ثبات این کشورهاست.

18_284519.jpg

حزب الله لبنان حاصل همگرایی و اتحاد مجموعه ای از نیروهای مبارز در صحنه نبرد با اسرائیل در لبنان است و هسته اولیه آن از اعضا و نیروهای سازمان جنبش محرومان زمین (امل)، سازمان جهاد اسلامی، اعضای حزب الدعوه که به رهنمود علامه سید محمد حسین فضل الله به این سازمان پیوستند و بخشی از اعضای جنبش فتح (شاخه ابوجهاد «خلیل الوزیر») و به طور کل تمام جریانات سیاسی احتمالی متأثر از انقلاب اسلامی ایران شکل گرفته است.
مسؤولان این جنبش با پیروی از ایدئولوژی اسلام شیعی منبعث از اندیشه بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی(ره) به سمت توسعه اصول گرایی اسلامی، روحیه جهادی، مبارزه با ظلم و قدرت های استعماری و بخصوص رژیم صهیونیستی رفته و بر این اساس حزب الله را راهبری کرده و جایگاه آن را از یک حزب نظامی به یک سازمان سیاسی نظامی اجتماعی ارتقاء بخشیدند. سازمانی که به تدریج با قوت گرفتن در لایه های مختلف اجتماعی لبنان، به نام جنبش مقاومت اسلامی لبنان شهرت یافت.
اهداف حزب الله
مبارزه با رژیم نامشروع صهیونیستی تا نابودی کامل این رژیم در صدر اهداف حزب الله قرار گرفته است و برای رسیدن به این هدف از هیچ تلاشی فروگذار نکرده و شهدای بسیاری تقدیم کرده است. در حوزه عمل، حزب الله از ابتدای فعالیت و از آنجا که در آغاز شکل گیری، از جانب طیف ها و جریانات مختلفی حمایت و کمک می شده است، به صورت گروه ها و دسته جات پراکنده در گوشه و کنار لبنان دست به عملیات نظامی بر علیه اسرائیل می زده است.
اعلام موجودیت
حزب الله که در سال1982 با همکاری سپاه پاسداران و پیوستن گروه ها و دسته جات جهادی- شیعی و در پی هجوم اشغالگرانه رژیم صهیونیستی شکل گرفته بود، پس از کسب موفقیت هایی در سال 1983 که منجر به عقب نشینی اسرائیل از حومه جنوبی بیروت گردید، در اواخر سال 1984 فعالیت آشکار خود را آغاز نمود و در سال 1985 رسماً با عنوان «حزب الله» اعلام موجودیت کرد.
ایدئولوژی و استراتژی
حزب الله در نخستین بیانیه رسمی خود در فوریه1985 چنین اعلام موضع کرد: « سازمان حزب الله به عنوان مهم ترین هدف، متعهد به جنگ علیه امپریالیسم غربی و بیرون راندن ایادی آن از خاک لبنان است. این گروه در جهت خروج کامل نیروهای آمریکایی و فرانسوی و سازمان های وابسته شان از لبنان از هیچ کوششی فرو گذار نخواهد کرد. جنگ با اسرائیل مهم ترین دغدغه حزب الله است. و این تنها مربوط به حضور ارتش اسرائیل در لبنان نمی شود، بلکه به عنوان یک هدف کاملاً مشخص نابودی کامل دولت اسرائیل و استقرار حاکمیت اسلام بر بیت المقدس مد نظر می باشد».
سال های 2000 به این سو
در طی این سال ها حزب الله از سویی به تقویت مبانی استراتژیک خود و حضور قوی در عرصه های سیاسی اجتماعی و فرهنگی پرداخته است و از سویی دیگر به خنثی سازی عملیات اسرائیل بخصوص پرواز هواپیماهای تجسسی و بدون سرنشین این رژیم پرداخته است.
اهداف عربستان از تروریستی خواندن حزب الله
از زماني كه بحث رسيدن به يك توافق هسته‌اي بين ايران و گرو‌ه 1+5 جدي شد سرنوشت حزب‌الله لبنان به عنوان كليدي‌ترين متحد ايران پس از اين توافق مورد گمانه‌زني ناظران قرار گرفت. هنوز دو ماه از اجراي برجام نمي‌گذارد كه حملات عربستان سعودي و متحدان عربي و غربي‌اش عليه حزب‌الله لبنان به صورت بي‌سابقه‌اي افزايش يافته است. اول اسفند ماه عربستان سعودي اعلام كرد از كمك 3 ميليارد دلاري به ارتش لبنان منصرف شده است تا بدين طريق حزب‌الله را تحت فشار قرار دهد. پس از اين اقدام رسانه‌هاي همسو با رياض تبليغاتي گسترده‌ انجام داده‌اند تا افكار عمومي مردم لبنان را عليه حزب‌الله بسيج كنند و همزمان بحرين، امارات متحده عربي و عربستان سعودي با صدور بيانيه‌‌هايي از شهروندان خود كه در لبنان حضور دارند خواستند اين كشور را ترك كنند. شوراي همكاري خليج فارس در نشست روز چهارشنبه خود در جده، حزب‌الله لبنان را در فهرست به اصطلاح تروريستي خود قرار داد. عبداللطيف الزياني، دبيركل شوراي همكاري در پايان نشست اعلام كرد: «مقرر شد تمامي فرماندهان، رهبران و سازمان‌هاي مرتبط و اعضاي حزب‌الله از سوي شش كشور شوراي همكاري خليج فارس در فهرست تروريستي شورا قرار بگيرند و از اين پس هرگونه همكاري با آنها در كشورهاي عضو، جرم محسوب مي‌شود.» پيشتر عمان به عنوان يكي از كشورهاي عضو شوراي همكاري خليج فارس با تروريستي خواندن حزب‌الله مخالفت كرده بود اما ظاهراً پس از ادعاهاي اخير رياض مبني بر دخالت نظامي حزب‌الله در يمن و انتشار ويدئوهايي در اين باره، سعودي‌ها توانستند مسقط را نيز متقاعد كنند تا با تروريستي خواندن حزب‌الله مخالفتي نكند. اين اقدام شوراي همكاري پس از آن صورت مي‌گيرد كه كشورهاي عضو اين شورا و همچنين رسانه‌هاي وابسته به آنها جنگ رواني گسترده‌اي عليه حزب‌الله به راه‌ انداخته‌اند.
اتخاذ چنین تصمیمی از سوی شورای همکاری خلیج فارس به ویژه عربستان سعودی موضوع جدیدی نیست. سیاست های تنش زای عربستان سعودی طی یک سال گذشته پس از روی کار آمدن «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه عربستان سعودی تشدید شده است، تجاوز به یمن، حمایت مالی و تسلیحاتی گسترده از گروه های تروریستی در منطقه به ویژه در عراق و سوریه و اخیرا پیشنهاد اعزام نیروی زمینی به سوریه از جمله سیاست های سعودی است. صرفنظر از سیاست های افراط گرایانه عربستان سعودی در دوره پادشاه جدید، توافق هسته ای ایران با غرب مقامات ریاض و برخی کشورهای حاشیه خلیج فارس را از افزایش قوای منطقه ای ایران به شدت نگران کرده است و عربستان و کشورهای عربی را بیش از پیش به رژیم صهیونیستی نزدیک کرده است. روابط این کشورها و تل آویو که طی دهه های گذشته به شکل پنهانی وجود داشته است طی ماه های اخیر رنگ و بوی دیگری به خود گرفته است و رسانه ها به طور علنی از آن سخن می گویند. سفر هیئت بلندپایه رژیم صهیونیستی به ریاض طی هفته‌های اخیر از جمله این رویدادها است، دید و بازدیدهای عربی - عبری که هدف مشترک آنها رویارویی با ایران و تضعیف محور مقاومت در منطقه است.
از سوی دیگر این تصمیم پس از گذشت دو هفته از قطع کمک های نظامی و مالی عربستان سعودی به ارتش و نیروهای امنیتی لبنان و در پی آن دعوت کشورهای حاشیه خلیج فارس از اتباع خود برای ترک لبنان صورت می گیرد، این امر بیانگر تغییر آشکار در استراتژی عربستان سعودی است راهبردی که تا پیش از این مبتنی بر تاثیرگذاری بر دولت و ارتش لبنان برای به انزوا کشاندن حزب الله در این کشور بود اما اکنون تغییر یافته است.
عربستان سعودی که اخیرا پیشنهاد ائتلاف کشورهای اسلامی و عربی برای مقابله با تروریسم را مطرح کرده بود با تروریستی قلمداد کردن حزب الله سعی دارد اتحادیه عرب، شورای همکاری خلیج فارس و سازمان همکاری اسلامی را در مبارزه با تروریسم همراه کند و این موضوع شامل مقابله با حزب الله لبنان خواهد بود. سعودی ها سعی دارند با این اقدام وانمود کنند حزب الله لبنان همچون داعش، القاعده و ... یک گروه تروریستی است و تهدیدی برای امنیت ملی و عربی محسوب می شود و باید با آن مقابله کرد.
علاوه براین این نکته را باید در نظر داشت که تصمیمات عربستان سعودی بیش از هر چیزی هدیه ای گرانبها و بزرگ به رژیم اسرائیل است و این تصمیمات نشان می دهد که بخش اعظم کشورهای عربی به امنیت و ثبات این رژیم بیشتر بها می دهند. به نظر می رسد که روند اوضاع به سوی همسویی و همکاری مشترک میان کشورهای عربی و رژیم اسرائیل پیش می رود.