نسخه قابل چاپ

کد خبر:

373446

تاریخ مخابره:

1394/11/28

اندازه متن

کارشناس اداره کل روابط خارجی معاونت بین الملل حوزه های علمیه:

بررسی تحلیلی حضور رئیس جمهور آمریکا در مسجد بالتیمور

اوباما در صحبت های خود ضمن ابراز نگرانی از افزایش آزار مسلمانان، اسلام را حامل پیام صلح دانست و از رسانه­های آمریکا خواست به جز انتشار حوادث مربوط به شمار اندکی از افراط گرایان منحرف، پیام صلح طلبانه اسلام و مسلمانان واقعی را به تصویر بکشند.

image1_282436.jpg

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا برای نخستین بار در طول دو دوره ریاست جمهوری خود چهارشنبه پیشین از مسجدی در بالتیمور دیدن کرد. این اقدام هرگز اقدامی غیر منتظره تلقی نشد زیرا کاخ سفید از یک هفته پیش از آن خبر این بازدید را رسما اعلام کرد و رسانه­های آمریکایی از جمله روزنامه نیویورک تایمز و واشنگتن پست به گزارش و تحلیل این سفر پرداختند. کمیته روابط عمومی جامعه مسلمانان بالتیمور آمریکا نیز خبر حضور اوباما را تایید کرد. به نوشته روزنامه واشنگتن پست، مسلمانان آمریکا سال‌ها خواهان حضور اوباما در جامعه مسلمانان این کشور بودند تا با این تصور که اسلام با تروریسم مرتبط است، مقابله شود. دولت اوباما از چند ماه قبل در پی کمک بیشتر به جامعه مسلمانان و افزایش بردباری جهان اسلام برآمده است.این روزنامه همچنین می­افزایداین اقدام در راستای بخشی از راهبرد دولت برای ترویج بردباری مذهبی در زمانی است که لفاظی­های ضد اسلامی با توجیه ارتباط با تروریسم در حال رشد است. اشاره این روزنامه که برداشتی از سخنان اوباما در روز حضور وی در مسجد است، مستقیما به اظهارات اخیر دونالد ترامپ بر علیه مسلمانان و نیز اقدام برخی از ایالت­های آمریکا در ممنوعیت ورود مسلمانان به آن ایالت­ها اشاره دارد.

باراک اوباما در سخنرانی خود خطاب به مسلمانان گفت: «در اینجا می­خواهم به جامعه مسلمانان آمریکا حرفی را بزنم که کمتر شنیده­اند: «از شما متشکرم، تشکر از اینکه به جامعه خدمت می­کنید و در بهبود زندگی همسایگان خود و حفظ اتحاد آمریکا به عنوان یک خانواده در تلاش هستید».

اوباما در صحبت های خود ضمن ابراز نگرانی از افزایش آزار مسلمانان، اسلام را حامل پیام صلح دانست و از رسانه­های آمریکا خواست به جز انتشار حوادث مربوط به شمار اندکی از افراط گرایان منحرف، پیام صلح طلبانه اسلام و مسلمانان واقعی را به تصویر بکشند.

وی در ادامه به روایت نبی مکرم اسلام(ص) که می­فرمایند اگر می­خواهید وارد بهشت شوید با دیگران به گونه­ای رفتار کنید که دوست دارید با شما رفتار شود اشاره کرد و افزود: «در قرآن آمده است اگر یک بی گناه را بکشید گویی که تمام بشریت را کشته اید و این برای من به عنوان یک مسیحی پیامی آشنا است».!

این اظهارات در حالی از سوی اوباما عنوان می­شود که بدون شک رئیس جمهور آمریکا خود از واقعیت­های جامعه این کشور به خوبی آگاه است. او رئیس جمهور کشوری است که در آن مسلمانان، سیاهپوستان و سرخپوستان همواره از اقلیت­های تحت فشار بوده­اند و همواره تحت سیاست­های تبعیض نژادی قرار دارند و کاخ سفید تاکنون برای تغییر این وضعیت و پایان موج اسلام هراسی که توسط رسانه­های این کشور دامن زده می شود هیچ اقدامی نکرده است.

اما در خصوص این اقدام رئیس جمهور آمریکا و حضور وی در میان مسلمانان بالتیمور چند نکته قابل ذکر است:

1- نخست اینکه خود رئیس جمهور آمریکا به صراحت بر این نکته صحه می­گذارد که نگاه های اسلام ستیزانه و در کل اسلام هراسی در جامعه آمریکا، بر هیچ واقعیتی مبتنی نیست و شناخت درستی نسبت به مسلمانان در جامعه این کشور وجود ندارد.

2- اوباما در نطق خود ضمن انتقاد از رسانه های آمریکامی­گوید: «تلویزیون و رسانه­ها می­توانند بعضی اوقات هم تصویر مسلمانان را در موضوعاتی خارج از امنیت ملی آمریکا نشان دهند و این کار سختی نیست»!: این سخن به معنای این است که در دکترین امنیت ملی آمریکا مسلمانان همواره باید به عنوان مظنون تروریستی شناخته و معرفی شوند.

3- اینکه رئیس جمهور آمریکا در سال پایانی ریاست جمهوری خود تصمیم به بازدید از یک مرکز اسلامی می­گیرد و نوع حضور وی در این برهه حساس سیاسی، به نظر می­آید بیشتر به جهت دلجویی و جلب آرای مسلمانان به نفع نامزد دموکرات و از طرفی استفاده از نقطه ضعف رقیب جمهوری خواه باشد که سیاست تقابل با مسلمانان را جهت جلب حمایت لابی صهیونیست در پیش گرفته است.

4- سیاست دیگری که پشت این اقدام پنهان است و شاید مهمترین هدف از این بازدید باشد، ترویج اسلام آمریکایی است؛ اسلام معتدل و غیر انقلابی که در سخنان مسئولان آمریکایی به عنوان اسلام مطلوب آمریکایی از آن صحبت می شود. سیاست آمریکا که در تمام جهان اسلام و خصوصا در ایران آن را دنبال می کند، ارتباط و تقویت چهره­هایی با دیدگاه های محافظه کارانه و غیر انقلابی است. زیرا مسلمانانی با چنین نگاه دینی، مناسب ترین گزینه برای پیاده سازی طرح­های آمریکا هستند. همواره این گروه از مسلمانان نه تنها به عنوان جماعتی بی آزار برای سیاست­های آمریکا بلکه در بسیاری از موارد، پیاده نظام و مجری ارائه قرائت مطلوب آمریکایی از اسلام به شمار می آیند. نگاهی به بازتاب های حضور اوباما در این مرکز اسلامی و اظهار نظرهای برخی از افراد از جمله برخی مسلمانان هم راستا با سیاست های آمریکا به خوبی مؤید این حقیقت است. 

رضا کاظمی راد، کارشناس اداره کل روابط خارجی معاونت بین الملل حوزه های علمیه

حضور رئیس جمهور آمریکا در مسجد بالتیمور